9 módszer, amit a bolti tolvajok alkalmaznak
Az árak emelkedésével egyre többen vannak azok az emberek, akik nem csak a különböző luxuscikkeket, de adott esetben az alapvető élelmiszereket sem tudják megengedni maguknak, ezért az utóbbi években a bolti lopások számra is megemelkedett.
Bár a jelenség gazdasági okai elvitathatatlanok, fontos, hogy az egyes üzletek alkalmazottai tisztában legyenek a bolti szarkák által alkalmazott trükkös technikákkal, hiszen a legnagyobb veszélyt nem a rászorulók, hanem a sok év gyakorlatával rendelkező profi tolvajok jelentik. Lássuk, mire érdemes figyelni az áruvédelemben, ha meg szeretnénk előzni a bolti lopásokat!
Mit tanulhatunk a tolvajoktól?
Amióta létezik kereskedelem, léteznek tolvajok is, ahogy persze a lopások elleni küzdelem is egyidős a történelemmel. A modern kereskedelmi egységek természetesen már komoly áruvédelmi rendszerekkel próbálják megelőzni a lopásokat, illetve tetten érni a tolvajokat, de vannak olyan módszerek, amelyekkel sok bolti szarka még a mai körülmények között is sokszor sikeresen tud alkalmazni. Éppen ezért fontos, hogy a kereskedelemben, és különösen a kiskereskedelemben dolgozók megismerjék ezeket a technikákat, hiszen azokat ellesve bárki könnyebben ismerheti fel a rizikós helyzeteket.
Alapvető lopási technikák az áruvédelemben
A bolti tolvajok egyik legtöbbet alkalmazott technikája az áruk gyors elrejtése, melyre több módszer is ismert. Az egyik legfontosabb dolog, amire egy bolti eladónak vagy egy biztonsági őrnek figyelnie kell, az a bő, sok zsebbel rendelkező ruházat, hiszen ezekben nehezen ellenőrizhetően bújtatathatók el különböző, kisebb vagy nagyobb méretű termékek. A bő nadrág nagy zsebei lehetővé teszik, hogy egy-egy óvatlan pillanatban a tolvaj feltűnés nélkül tegyen el kisebb tárgyakat, míg egy bő kabát akár nagyobb termékek elrejtésére is alkalmasak lehetnek. Amikor egy bolti tolvaj ezeket a technikákat alkalmazza, szinte egy-két másodperc is elég lehet, hogy a kamerák elől elbújva, mások takarásában zsebre tegyen néhány holmit.
Trükkös lopások preparált ruhákkal
A fenti lopási technikákat kiegészítik és mintegy továbbfejlesztik azok különböző trükkös változatai is, amelyekre szintén fontos odafigyelni. Az igazán profi tolvajok nem csupán olyan ruházatot választanak, amely segíti az értékek eltulajdonítását, de akár kifejezetten erre a célra készült ruhákat is viselhetnek. Ilyenek lehetnek a speciális, rejtett zsebek, amelyek első ránézésre egyáltalán nem látványosak.
Ügyes mozdulatok, profi lopástechnikák
Mások nem kiegészítő eszközökkel, hanem pusztán ügyes mozdulatokkal is képesek elrejteni a különböző, kisebb árukat a vigyázó szemek elől. Amennyiben egy tolvaj egy kisebb méretű, de nagy értékű árut akar ellopni, sok esetben a személyzet segítségét is igénybe veszi. Ilyen módon megkérheti az eladót, hogy több árut is bemutasson neki, és míg az a különböző kéréseknek próbál eleget tenni, egy-két ügyes mozdulattal akár az eladó szeme előtt is a tenyerébe tudja rejteni az adott árut. Könnyen felmerülhet a kérdés: hogyan védekezzünk az ellen, amit nem látunk? Ilyen esetekben a legtöbbször az nyújthat segítséget, ha minden egyes áru megfelelő áruvédelmi címkével van ellátva, így fizetés nélküli távozáskor az áruvédelmi kapuk riasztással jelezhetnek.
Hogyan lehetséges még elrejteni az egyes árucikkeket?
Nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk, a kisebb árukat nem csupán zsebekbe lehet rejteni, de akár teljesen észrevétlenül is a ruházatba lehet bújtatni. Erre az egyik legklasszikusabb módszer, ha a tolvaj először – akár egy vásárló – a kosarába, majd egy óvatlan pillanatban onnan a táskájába pakolja a kiszemelt árucikkeket. Ez nem feltétlenül nagy táskák esetében fordul elő többször, hanem a kisebb, észrevétlenebb oldaltáskák esetében lehetnek igazán sikeresek. A módszer működőképességének kulcsa, hogy a tolvaj az üzlet egy olyan részét választja ki pakoláshoz, amely a biztonsági kamerák holtterében található. Itt a kosárban összegyűjtött árukat gyorsan elpakolhatja, majd gyanútlanul távozhat. Ez ellen a módszer ellen az RFID védelem mellett leginkább az egyes üzletek átlátható elrendezésével, valamint kiterjedt biztonságikamera-rendszer telepítésével küzdhetünk.
És ha a tolvajnak nincs táskája, se nagyobb zsebei?
A bolti szarkák leleményessége nem ismer határokat, éppen ezért táskák vagy zsebes kabátok hiányában is képesek lehetnek elrejteni a kisebb termékeket a gyanútlan tekintetek elől. Az ügyesebb tolvajok akár a kabátjuk, az igazán profik akár egy bő szabású pulóver ujjába is képesek lehetnek eldugni egy-két értékes holmit. Ez a módszer persze a leginkább olyan, kevéssé megfigyelt, zsúfolt üzletekben lehet sikeres, ahol nagyon sok, RFID taggal nem ellátott terméket tartanak. Éppen ezért fontos, hogy a legapróbb termékeket is ellássuk valamilyen áruvédelmi címkével, így minimalizálva a veszteségek előfordulását.
A ruhatolvajok módszerei
A bolti szarkák speciális szakterülete a ruhalopás, amelyre szintén több módszer létezik. Ez a módszer különösen azért népszerű, mert a technológiailag is felkészült tolvajok a próbafülkében zavartalanul lehetnek képesek eltávolítani az áruvédelmi címkéket anélkül, hogy kamerák figyelnék őket. Az egyik, ruhalopásnál leggyakrabban használt taktika, ha a tolvaj nagyobb méretű táskával érkezik az üzletbe, de intő jel lehet az is, ha valaki több rétegbe öltözve távozik, mint amennyivel érkezett. Ilyen esetekben intő jel lehet, ha valaki túl sok ruhadarabot visz be magával a fülkébe, de egyet sem vagy csak jóval kevesebbet tesz vissza a helyére.
Mit tegyünk ha nem magányos tolvajjal van dolgunk?
Az igazán profi tolvajok valójában sosem egyedül dolgoznak. Persze, a magányos farkasok technikáit sem szabad lebecsülni, hiszen egy gyakorlott tolvaj könnyen túl járhat a képzetlen személyzeten, különösen ha nincs megfelelő bolti lopásgátló felszerelve, azonban mindez hatványozottan igaz, ha profi bandával állunk szemben. Egy összeszokott társaság mindig a megtévesztésre, a személyzet összezavarására, illetve arra játszik, hogy el tudja terelni a biztonsági őrök és az eladók figyelmét. Éppen ezért fontos, hogy ha gyanús alakot látunk, aki túl nagy figyelmet szentel a biztonsági őröknek, esetleg az áruk elrejtésére is használható bő ruházatot visel, gondoljunk arra is, hogy miközben őt figyeljük, lehet, hogy egy társa már értékes holmikkal távozott a boltból.
A klasszikus többtáskás módszer
Erre a módszerre remek példa, amikor a tolvajok két, azonos megjelenésű táskával dolgoznak. Ilyen esetben – noha adott esetben a biztonsági kamerán egyértelműen láttuk a lopást -, ellenőrzésnél mégsem találunk semmit az illető táskájában. Ennek az az oka, hogy miközben a feltételezett tolvaj után indultunk, az gyorsan kicserélte a táskáját a társáéval, aki természetesen nem lopott semmit. Ilyen esetben a második táska gyakran máshonnan vásárolt árukkal van telepakolva, így ameddig a biztonsági őr azokat vizsgálja, az első táska és a lopott áru már árkon-bokron túl jár.
Figyelemelterelés szigorúan profiktól
Természetesen ma már rengeteg üzletben használnak különféle csipogókat, így nem kerülhetjük meg a kérdést: ha a magányos vagy csapatban dolgozó tolvajnak sikerül is elterelnie a dolgozók figyelmét, mégis hogy tud kisétálni a boltból az áruvédelmi címkékkel ellátott termékekkel? A válasz a profi figyelemelterelésben rejlik. Noha a bolti lopásgátló rendszerek igen hatékonyak, bizonyos – főként régebbi technológiáknál – még ma is előfordulhat a téves riasztás. Ennek oka a legtöbb esetben az, ha a kasszás nem hatástalanította az adott csipogót. Ilyenkor a biztonsági őr megvizsgálja a vásárolt termékeket, majd miután hatástalanították a címkét, a vásárló távozhat is. Persze, ez néhány percet igénybe vehet – és éppen ezt használhatják ki a tolvajok. Nem egy esetben ugyanis könnyen előfordulhat, hogy a csapatnak csak egy-két tagja dolgozik a termékek összeszedésén, egy másik közben csipogóval ellátott termékeket tesz egy vagy néhány vásárló táskájába.
Amikor lopásra használják a csipogót
Ilyen esetben az RFID riasztó akár többször is bejelezhet, amit a személyzet könnyen a rendszer hibájaként könyvelhet el, így a harmadik-negyedik vásárlót, akinél riasztanak az áruvédelmi kapuk, már akár ellenőrzés nélkül is kiengedik. Ezt a zűrzavart kihasználva a tolvajok gyorsan, észrevétlenül távozhatnak anélkül, hogy a biztonsági őr átnézte volna táskáikat.